Image alt

FAALİYET RAPORU

FAALİYET BİLGİLERİ

Sayısı                :  33 

Konusu             : ‘Sandras Gökyüzü Gözlem Şenliği ‘ Etkinliğinin organize edilmesi

Tarih                  : 05.08.2021 – 08.08.2021

Yer                     : Beyağaç Topuklu Yaylası

Katılımcılar      :Türkiye genelinde gökbilime gönül vermiş akademisyenler, profesyonel ve amatör gökbilimciler, öğrenciler, halk

DEĞERLENDİRME;

26.06.2021 tarihinde Prof.Dr.Ethem Derman‘ın ,”bu yıl ki Gökyüzü Gözlem Şenliğimizi biz komite olarak Topuklu Yaylasında yapmaya karar verdik “ cümleleriyle faaliyetlere başlandı. Beyağaç Belediye Başkanlığında yapılan toplantıda bu organizasyonun Beyağaç Belediyesi ve Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği işbirliğiyle yapılmasına karar verildi.

Geçmiş yıllarda Isparta İli Yenişar Bademli ilçesinde organize edilen bu etkinliğin, yaşanılan bazı aksaklıklardan dolayı yeni arayışlar çerçevesinde, Topuklu Yaylasında yapılmasına karar kılınmıştı. Bu tür etkinlikler teleskoplar kurularak gerçekleştirildiği için yakın çevrede şehir ışıklarının olmadığı, ülkemizin en karanlık bölgelerinde yapılması gerekliliği sebebiyle bu özelliklere sahip bölge olarak Topuklu yaylası seçilmişti.

Organizasyonu düzenleyen Prof.Dr.Ethem Derman’ın amacı; özellikle anne babalarıyla beraber çocuklar ve her yaştan öğrenciye gökbilimi anlatabilmek, gözlemler yaptırarak yaşatabilmek ve daha geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla herkesin kolaylıkla katılabileceği çadır ve karavan konaklamasıyla organizasyonu düzenlemekdir. Yeme içme organizasyonu da yerel halkın hazırlıkları ve katılımıyla kurulan standlarda sağlanmaktadır. Dileyen katılımcılar kamp süresince kullanacakları yiyecek ve içecekleri arabalarında  getirebilmekte, dileyenlerde kurulacak standlardan yararlanabilmektedirler. Bu kolaylaştırıcı etkenler sebebiyle katılım çok geniş olabildiği için bu organizasyon adına katılımcı sayısı 2.500-4.000 kişi arası olarak  öngörüldü.

40 gün gibi kısa bir sürede daha önce hiç deneyimlenmemiş böyle bir organizasyonu hazırlayabilmek  ve gerçekleştirebilmek için  Yönetim, Konaklama, Güvenlik, Ulaşım, Muhasebe, Satın alma, Yiyecek içecek, Teknik Servis, Danışma Komisyonları kuruldu. Beyağaç Belediyesi, Topuklu Yaylasına yeni tuvaletler yaptırılması, 2 adet yeni jeneratör satın alınması ve kurulması, 500 kişilik ses düzeni kurulması, var olan 12 adet bungalowun bakımlarının yapılması, çocuk parkı ve eğitim atölyelerinin hazırlanması çalışmalarını yaparken , Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği de etkinliğin verimli ve işlevsel düzenlenebilmesi için gerekli evrak, tanıtım, reklam, yönlendirme metaryellerinin tasarımı, hazırlanması, bastırılması ve dağıtılması konularıyla ve daha önce verilmeye başlanılan kırsal turizm eğitimleri doğrultusunda komisyonlarda görev alacak halkın iş görev tanımlarının hazırlanması, anlatılması ve koordine toplantılarının düzenlenmesi çalışmalarını yapmaya başladı.

Prof.Dr. Ethem Derman Ekibi ve Organizasyon Ekibi arasında pandemi dolayısıyla alınması gereken önlemler konusunda çok sıkı bir iletişim ve işbirliği sağlandı. Etkinliğin başlamasına 20 gün kala özellikle Köyceğiz bölgesinde başlayan orman yangınları uydular ve bölgeye gidip gelenler aracılığıyla izlenmeye başladı.

2 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Prof.Dr. Ethem Derman ve ekibi Topuklu yaylasına giriş yapmaya başladı ve teleskoplar kurulmaya başladı. Bu arada Topuklu Yaylasında her türlü hazırlıklar tamamlanmaya çalışılıyordu. Çevredeki ve bölgedeki orman yangınlarının genişlemeye başlaması endişeleri artırmaya başladı.

Etkinliklerin başlamasına bir gün kala saat 15.45 itibariyle Denizli Valiliği Köyceğiz deki yangının Topuklu Yaylasına çok yaklaşması sebebiyle güvenlik amacıyla etkinliği iptal etti.

İptalden önce kamp alanına ulaşanlar, bir iki gün daha kalıp Topuklu Yaylasından ayrıldılar. Bu etkinlik önümüzdeki yıla ertelenmiş oldu ve uygun bir tarihte yapılacaktır.  Prof.Dr. Ethem Derman ve ekibi çok kısa bir sürede çok büyük özveriyle emek sarf eden Beyağaç Belediyesi ve Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ve tebriklerini ilettiler.

Bu etkinlik, gerçekleştirilememesine rağmen Kalebey Yerel Eylem Grubu olarak Beyağaç Halkına vermekte olduğumuz eğitimlerin deneyimlenmesi konusunda çok verimli olmuş, önümüzdeki yıl organize edilecek etkinliğe hazırlık amacıyla çok büyük yararlar sağlamıştır.

Detaylar ; www.skyisderman.com ve Prof.Dr. Ethem Derman’a ait ‘Ethem Hoca ile Gökyüzü Etkinlikleri’ Facebook Sayfası