Image alt

FAALİYET RAPORU

FAALİYET BİLGİLERİ

     Sayısı                : 30

     Konusu               :  Kekik yetiştiriciliğinde Türkiye’de ilk sırada bulunan Gözler Mahallesinde  “Pamukkale Tıbbi Aromatik Bitki Üreticiler  Birliği” tarafından   düzenlenen  “ Lavanta Mevsimi Açılış Şöleni” ne iştirak edildi.  

    Tarih ve Saat       : 26.06.2021 09.30 gidiş 26.06.2021 16.00 dönüş

    Yer                       : Denizli Pamukkale İlçesi Gözler Mahallesi

     Katılımcılar        :  

  • Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç
  • Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay
  • Kale Ziraat Odası Başkanı Halil Saygın
  • Beyağaç Ziraat Odası Başkanı Musa Hayit
  • YEG Uzmanı Mesude Özdemir
  • Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ile ilgilenen çiftçilerimiz

Katılan kişi sayısı 32

DEĞERLENDİRME

Gözler Mahallesi Dünya kekik üretiminin %85’ini, Türkiye kekik üretiminin %90’ını karşılamaktadır. Bölge’de kekik üretilecek toprak kalmadığı için Denizli İl Tarım Müdürlüğü Gözler Mahallesine alternatif olarak Barza Ovasını seçmiş ve bu bölge’de tıbbi aromatik bitkiler üretimini teşvik edebilmek amacıyla “ Barza Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kümelenmesi ve Üretici Örgütlenmesi ile Tarımsal Kalkınma Projesi"  ni uygulamaya geçmiştir. Bu proje kapsamında Kale’den 7 , Beyağaç’tan 4 mahalle bulunmaktadır.  

Gözler Mahallesinde, Pamukkale Tıbbi Aromatik Bitki Üreticiler  Birliği üyesi Hüseyin Akkaya Gözler Mahallesini ekoturizme açabilmek amacıyla önce lavanta bahçesi oluşturmuş sonra bu bahçeyi turistleri ağırlayabilmek için bir ekoturizm işletmesine dönüştürmüştür.

Tıbbi aromatik bitkiler üretimi yapacak  çiftçiler ile diğer katılımcılar, kekik ve lavanta üreticileriyle tanışarak bilgiler almışlar, bir  ekoturizm yatırımının nasıl olması gerektiğini görerek, yaşayarak, fotoğraflayarak deneyim sahibi olmuşlardır.