Image alt

Sayısı                   : 38

Konusu               :  “Kekik Tarımında Çiftçi Tarla Okulu “Açılışı Etkinliği               

Tarih ve Saat      : 13 Ekim 2021 10.30

Yer                      : Kale Kayabaşı Mahallesi

Etkinliğe Kale Kaymakamı, Denizli İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, her iki ilçenin ilçe Tarım Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları ve kalabalık bir çiftçi topluluğu katıldı. Bu eğitim çalışmasının 14 hafta boyunca haftada bir gün olmak üzere gerçekleştirileceği bazı eğitimlerin uygulamalı olarak verileceği belirtildi.

Slayt gösterisi şeklinde verilen ilk eğitimde Denizli’de ve Kale – Beyağaç Bölgemizde tıbbi aromatik bitkilerin 1992 yılından itibaren başlayan süreci hakkında bilgiler paylaşıldı. Kekik üretiminin ilk kez 1992 yılında Bozkurt İlçesinde denendiği ancak yeterli gelişimin sağlanamadığı, 1995 yılında tütün üretimiyle ünlü Gözler Kasabasında denenmesiyle bu topraklarda kaliteli verim alınarak günümüze kadar çok büyük başarılar elde edildiği anlatıldı. Verimli üretim ve gelir artışıyla tütün üreticiliğinin yerini tümüyle kekiğe bıraktığı  belirtildi. Zaman içinde Gözler Mahallesinin tüm toprakları yanı sıra çevredeki toprakların da tümüyle Kekikle kaplanmasıyla yeni arayışlara başlandığı, dolayısıyla alternatif olarak Barza Ovasının seçildiği açıklandı. “Barza Ovası Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi” nin bu amaçla oluşturulduğu ve 3 yıllık bir çalışma sürdürüleceği belirtildi. Bu üç yılın ;

1.Yılında demonstrasyon ve yaygınlaştırma,

2.Yılında kümelenme ve örgütlenme (kooperatifler ve birlikler oluşturulması)

3.Yılında işleme ve pazarlama

çalışmaları yapılacak.

Bazı bölgelerde özellikle organik kekik üretimine öncelik sağlanacak.

İl Tarım Müdürlüğü tarafından bölgemizde ilk kekik üretimi teşvikleri 2015 yılında Kayabaş Mahallesinde başlatılmış ancak yeterli ilgi sağlanamamış, üretim artırılamamıştır. Kayabaşından bir çiftçinin İl Tarım Müdürlüğünden yetkililerin yüreklendirmesiyle kekik üretimine başlaması ve başarılı olmasıyla iyi gelir etmesi sonucunda bu proje kapsamında Kale İlçesinden 34, Beyağaç İlçesinden 7 çiftçi olmak üzere toplam 41 çiftçi tıbbi aromatik bitki üretimine başlamışlardır. Bölgemizde sadece kekik üretimi yapılmayacak, yumuşak iklim ve toprak yapısına göre sektörden gelecek talepler doğrultusunda, lavanta, mercan köşkü, ekinezya,dağ çayı, biberiye, adaçayı, çörek otu gibi alternatif ürünlerde üretilecek, ana ürün kekiğin tedarik zincirinden bu ürünlerin de faydalanması sağlanacaktır.  

Bugüne kadar Gözler Bölgesinde yapılan üretimlerin %50-55 randımanla işleme, paketleme, ambalajlama işlemleri için İzmir’e gönderildiği, bu sebeple gelirin çok daha yüksek kısmının Denizli’de kalabilmesi için Barza Bölgesinde işleme, paketleme, ambalajlama yatırımlarının, çalışmalarının yapılacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda, Kalebey YEG olarak bizde bölge çiftçimizin bilinçlendirilmesi, üretime teşvik edilmesi, yatırım finansman kaynaklarına kolay ulaşımın sağlanması amacıyla çalışmalar yapmaktayız.