Image alt

FAALİYET BİLGİLERİ

     Sayısı                   : 42

     Konusu                : ERSAĞ Şirketler Grubu ile yapılan ikili görüşmeler

     Tarih ve Saat        : 16/12/2021 13:00

     Yer                        : Beyağaç Hanay Evleri

     Katılımcılar           : Ersağ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sarı

                                       Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç

                                       Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay

                                       Eğitmen Petek Üzülmez

                                       Yeg Müdürü Salih Tayfun Dindar

                                      Yeg Uzmanı Mesude Özdemir

                                    

DEĞERLENDİRME

            Ersağ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sarı ve ekibi ile birlikte Kale ve Beyağaç’ta üretilebilecek tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda fikir alışverişleri yapıldı. Yeg Müdürü Salih Tayfun Dindar Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Barza Ovası Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi hakkında bilgilendirme yaptı. Bekir Sarı bölgede kümelenmesi öngörülen kekik ve lavanta dışında önerilerde bulunmuştur. Deve Dikeni yetiştiriciliğini öneren ve üretilen bitkinin tohumlarının takviye gıda sanayinde kullanıldığı için Ersağ Şirketler Grubu olarak alım yapılabileceğini bizlere iletmiştir. Bu konu yanı sıra üretilen lavanta ve kekiklerin kurutulmuş bitki olarak satılması yerine mamul madde haline getirildikten sonra satışının yapılmasının ürüne daha fazla katma değer kazadıracağından bahsedilmiştir. Mamul madde elde edilmesi için kurulacak olan distilasyon sistemleri konusunda yardımlarını esirgemeyeceğini bizlere iletmiştir.

            Ayrıca uygun ortam oluşturulması halinde Reishi Mantarı üretilebileceği konusunda görüşmeler yapılmıştır. Reishi mantarı da takviye gıda sanayinde kullanıldığından Ersağ olarak ürünü alabilecekleri tarafımıza bildirilmiştir. Katma değerli bir ürün olduğu için üretilmesi  için araştırmalar yapılacak ve uygun koşullar sağlanırsa deneme üretimi yapılacaktır.

            Programı bitirmeden önce Beyağaç’ın kültürel ve turizm değerlerinin tanıtılması için tanıtım videoları izletilmiştir. Daha sonra Kale’de de bir program ayarlanması hakkında konuşulmuştur.