Image alt

FAALİYET RAPORU

FAALİYET BİLGİLERİ

Sayısı                : 34

Konusu             : ‘Eren Günü Etkinliği’nin organize edilmesi

Tarih                 : 25.08.2021 – 26.08.2021 (Ağustosun son perşembesi, her yıl)

Yer                    : Beyağaç Kartalgölü, Sandras, Eren Baba (Çiçek Baba) Türbesi

Katılımcılar      : 2.295 m. Yükseklikteki Sandras Dağı Zirvesinin Güney yamacından gelen Beyağaç’lılar, kuzey yamaçından gelen Köyceğiz’liler, konuyla ilgili akademisyenler, basın mensupları,

700 yıllık geçmişe sahip Eren Günü etkinlikleri her yılın son perşembesi yapılmaktadır.

25 Ağustos 2021 tarihi saat 16.00 da Beyağaç Mehmet Yüksel Seminer Salonunda ‘Dil, Kültür, Tarih Bağlamında Beyağaç ve Yöresi Söyleşi’si yapıldı, Söyleşiye Paü.Türkoloji Bölümünden Prof.Dr.Turgut Tok, Muğla S.K.Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof.Dr. Mustafa Gökçe, Aksaray Üniversitesi Tarih Bölümünden Doç.Dr.Onur Alp Kayabaşı, PAÜ Türkoloji Bölümünden Dr.M.Salih Arçın ve Beyağaç’ın yetiştirdiği Fotoğraf Sanatcısı Zeki Akakça katıldı. Yüzyıllardır gerçekleştirilen bu etkinliğin önemi, özellikleri yanı sıra Yörük Kültürü Gelenekleri, dil, kültür, tarih bağlamında geniş kapsamlı söyleşi gerçekleştirildi.

Fotoğraf Sanatcısı Zeki Akakça’nın Konuyla ilgili video gösterimi sonrasında resim Sergisi açılışı yapıldı.

Konuklara Beyağaç Belediyesi’nin düzenlediği, Unesco tarafından’Yaşayan İnsan Efsanesi’ ünvanı verilen Halime Özke’nin Sipsi Dinletisi ve Beyağaç’lı yöresel sanatçıların verdiği mini konser eşliğinde verilen yemek sonrası etkinliklerin düzenleneceği çadırların kurulduğu, ateşlerin yakıldığı otantik ortamı görmek, yaşamak için Kartal Gölü’ne gidildi.

Hanay Evleri’nde ve çadırlarda yapılan konaklamalar sonrası saat 05.00 de gün ağarırken Kartal Gölü’ne hareket edildi. Gün ağarmasıyla beraber, Kartal Gölü’nde çadırlarda konaklayanlarla beraber tarihi patika yoldan Eren Dede Türbesine doğru yürüyüşe geçildi, yaklaşık 4 kilometrelik yürüyüş sonrası Türbe’ye ulaşıldı. Burada, karşı taraf Köyceğiz’den gelen yurttaşlarla buluşuldu ve birlikte  14 m.uzunluğunda, 3 m.genişliğindeki türbe etrafında ‘birlik, beraberlik, dostluk, bereket ‘ için dualar edilerek, geleneksel olarak en az 3 kez türbe etrafında dönüldü.

Geleneksel olarak kesilen adakların büyük  ocaklar da pişirilmesiyle adaklar yerine getirildi, kurulan sofralarda dostluk, beraberlik adına birlikte yenildi. Böylece, geleneksel bir  etkinlik daha gerçekleştirilmiş oldu.