Image alt

FAALİYET RAPORU

FAALİYET BİLGİLERİ

Sayısı                : 26

Konusu            : Beyağaç’da, YUP 2021 Faaliyetleri içindeki Faaliyet 1.1 için İlçe Tarım Müdürü ve Ziraat Odası önderliğinde tüm kooperatifler ile bölgesel tarımsal ve hayvansal ürünlerin verimlileştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve biyolojik çeşitlilik üzerine ne gibi çalışmalar, faaliyetler, eğitimler verilebileceği üzerine planlama toplantısı

    Tarih ve Saat     : 03.06.2021 Saat:14.00

Yer                    : Mehmet Yüksel Toplantı Salonu

     Katılımcılar        :

 • Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa AKÇAY
 • İlçe Tarım Müdürü Murat ATALAY
 • Beyağaç  Ziraat Odası Başkanı  Musa HAYİT
 • Beyağaç Muhtarları
 • Beyağaç Bel. Kırsal Hizm Md. Vek. Şükrü ŞENER
 • Sazak Tarımsal Kalkınma Koop Başkanı Emin KOK
 • Beyağaç Esnaf Kefalet Koop. Başkanı Hasan SOYUÇOK
 •  Eğitmen Petek ÜZÜLMEZ
 •  Ziraat Yüksek Müh. Şahin ŞENTÜRK
 • YEG Müdürü S.Tayfun DİNDAR
 • YEG Uzmanı Mesude ÖZDEMİR

 

DEĞERLENDİRME

Kalebey YEG Müdürü S.Tayfun Dindar bu toplantının amacının Beyağaç Tarımının geliştirilmesi, verimlileştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve biyolojik çeşitlilikle ilgili  01.06.2021 tarihinde yapılan toplantıda alınan kararların anlatılması ve Tıbbi Aromatik Bitkilerle ilgili görsel sunumunun yapılması olduğunu belirtti. Bu toplantıda edinilen bilgilerin her mahalle muhtarının kendi mahallesindeki çiftçilere aktarması gerektiğini söyledi. Bu toplantı da elde edilen bilgiler doğrultusunda eğitim planlamalarının yapılacağı, bundan böyle teorik ve uygulamalı eğitimler için mahallelere ziyaretlerde bulunulacağının bilgisini Verdi. 

Denizli İl Tarım Orman Müdürlüğü Uzmanı Yüksek Ziraat Mühendisi Şahin Şentürk hazırladığı tıbbi aromatik bitkiler hakkında görsel sunum gerçekleştirdi. “Barza Bölgesinde Tıbbi Aromatik Bitkilerin Kümelenmesi Ve Üretici Örgütlenmesi İle Tarımsal Kalkınma Projesi”  hakkında bilgiler verdi. Temmuz ayında Kale’de, bu konuda tıbbi aromatik bitki üretmek isteyen çiftçilerden talep toplanacağını ve yapılacak değerlendirme sonucunda bölgesine göre en uygun fide veya tohumların ücretsiz olarak dağıtılacağını belirtti. Bu proje kapsamında 3 yıl boyunca üretimin kontrol altında tutulacağı, pazarlama ve ürün sürekliliği konusunda yardımcı olunacağının bilgisini verdi.

Şahin Şentürk görsel sunumundan sonra  Beyağaç Tarımının geliştirilmesi, verimlileştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve biyolojik çeşitlilikle ilgili  bilgiler verdi.

Pandora Danışmanlık ve Yaşam Atölyesi Yöneticisi Petek Üzülmez, düzenlenen toplantılar sonucunda yapılacak değerlendirmelere göre oluşturulacak eğitim planlaması doğrultusunda  mahallelerde teorik ve uygulamalı  eğitimlerin başlayacağını belirtti.

Kalebey YEG Dernek Başkan Yardımcısı ve Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay  ile Beyağaç Tarım ve Orman Müdürü Murat Atalay yaptıkları konuşmalarda, anlatılan konularda muhtarların önemininin çok büyük olduğunu  mahallelerdeki çiftçilerin yönlendirilmesinde en büyük görevin kendilerine düştüğünü  belirttiler.

Kalebey YEG Müdürü S.Tayfun Dindar özellikle tıbbi aromatik bitkiler konusunda görgü ve bilgileri artırabilmek amacıyla Isparta Kuyucak lavanta Köyüne ve Balıkesirdeki Büyükşehir Çiftçi Eğitim Merkezine ziyaretlerde bulunulacağı bilgisini verdi.