Image alt

FAALİYET RAPORU

     Sayısı                 : 37

     Konusu             :  Barza ovası Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi                  

    Tarih ve Saat     : 5 ve 6 Ekim 2021

    Yer                     : Kale ve Beyağaç İlçeleri

Denizli Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan ‘Barza Ovası Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi’ kapsamında tıbbi aromatik bitkiler ekim dikimi yapmak isteyen her iki ilçenin çiftçilerinin arazi büyüklüğü, ürün türü ve  toprak yapısı keşfi yapıldı. Keşif  Denizli Tarım Orman İl Müdürlüğü Bahçe Bitkileri uzmanı Ziraat Mühendisi Şahin Şentürk başkanlığında bir ekip, ilçe Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri ve Kalebey YEG Müdürü olarak birlikte gerçekleştirildi.

5 Ekim tarihinde başvuru yoğunluğu olan Kale Kayabaşı Mahallesi ve çevresinde, 6 Ekim tarihinde de Beyağaç Pınarönü Mahallesi ve çevresinde keşifler yapıldı. Keşifler sonunda,  Çanakkale (Kara Kekik) ve Bilyalı (Denizli tipi) kekik türlerinin ekilmesine, kısmi olarak lavanta, adaçayı, ekinezya, biberiye üretiminin lokasyon, toprak ve arazi yapısı, iklim kriterleri bağlamında yapılması konusunda ön planlama oluşturuldu. Başvurularda talep edilen sahlep ekonomik olmadığı için kapsam dışı bırakıldı. Bu çalışmalar doğrultusunda Denizli Tarım Orman İl Müdürlüğü’nde son planlama ve programlar yapılacak ve tohum ve fide dağıtımları gerçekleştirilecektir.

Bazı genel konuları da içeren kekik üreticiliği konusunda bir uygulamalı ‘Tarım Okulu’ nun Beyağaç İlçesi Pınarönü Mahallesi komşusu Kale Kayabaşı İlkokulunda haftada bir gün olmak üzere 12-14 hafta sürecek şekilde organize edilmesi kararlaştırıldı.

Bu uygulamalar ve faaliyetler çerçevesinde Kalebey Yeg olarak bizim görevimiz her iki ilçe adına her türlü koordinasyonu sağlamak, Leader Yaklaşımı bağlamında kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla üretici çiftçilerin uygulamalarını kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunmak olacaktır.